"לחנך אדם להיות אדם" – חזונם של חיים פרי ושי יאסו

"לחנך אדם להיות אדם" – חזונם של חיים פרי ושי יאסו

סגן ניצב שי יאסו משתף מחוויותיו בתוכנית למובילי לכידות חברתית, שכללה מפגש מרגש עם המחנך חיים פרי, מי שהיה לו לקרן אור ערכית וחינוכית בילדות.

דרכו של סגן ניצב שי יאסו לצמרת משטרת ישראל היתה ארוכה ומפותלת, דרך שכללה שלוש שנים מלאות סכנות – ממאלריה ועד רעב – במחנות הפליטים שבסודן בדרכו מאתיופיה לישראל כילד, ועוד שנים של הסתגלות בישראל. בכל הדרך הארוכה והמאתגרת שעשה יאסו, בלטה במיוחד דמות מעוררת השראה – המחנך האגדי חיים פרי. מפגש מחודש עם פרי כחלק מסיור בתוכנית למובילי לכידות חברתית היה לרגע מרגש לכל משתתפי התוכנית.

 "כאשר נכנס חיים לספריה בה נפגשנו בסיור, ישר עמדתי, לכבודו," משחזר יאסו את הרגע. "שנה אחת למדתי בימין אורד, אותו ניהל חיים במשך 27 שנים. אבל גם שנה אחת בקרבתו שווה הכול. חיים פרי רואה אדם – לא צבע, לא לאום, לא דת – הוא האמין בכל בני הנוער בפנימיה. זה שהוא ראה תמיד את הטוב איפשר לנו לראות גם את עצמנו כך,

המפגש המרגש בין שי יאסו וחיים פרי

וזה עשה את כל ההבדל."

חייו של יאסו אחרי השנה בפנימיית ימין אורד עלו על מסלול התקדמות מרשים, וכללו תואר ראשון בקרימינולוגיה, תואר במשפטים, תואר שני במנהל ציבורי ותפקידי מודיעין וחקירות במשטרת ישראל. יאסו הוציא ספרים על מסע עלייתו מאתיופיה והשתלבות בני הקהילה האתיופית בישראל.

2015 היתה שנה של משבר אמון בין משטרת ישראל והממסד הישראלי לבין בני הקהילה האתיופית. על רקע זה יאסו, יחד עם פיקוד המשטרה וחברים מקרב הקהילה, יזם תוכנית לחיזוק האמון סביב הנושאים הבוערים ביחסי הקהילה והמשטרה. פעילות זו הובילה לרפורמות משמעותיות, ביניהן מינוי שוטרים קהילתיים, גיוס וקידום שוטרים בני הקהילה, הכנסת מצלמות גוף לשימוש ועוד.  על פעילות זו, שהביאה לשיפור האמון בין הקהילה והמשטרה, זכה יאסו בתעודת מצטיין בטחון פנים במעמד נשיא המדינה. כיום משמש סגן ניצב יאסו כראש מדור תודעה ופיתוח במשטרת ישראל, ועובד עם קהילות רבות  כולל חרדים, יוצאי אתיופיה וערבים.

בימים אלו משתתף יאסו במחזור החמישי של התוכנית למובילי לכידות חברתית. התוכנית, שכוללת סדרת מפגשים, סדנאות וסיורים, היא יוזמת הקרן המשפחתית על שם תד אריסון בהובלת  מכון מרחבים ועמותת רוח טובה. בכל מחזור של התוכנית משתתפים כ-20 אנשים מארגוני המגזר הראשון, השני והשלישי, שנבחרו על סמך יכולתם להביא לשינוי מהותי בארגונים בהם הם עובדים ולקדם לכידות חברתית בחברה הישראלית כולה.

"הפוטנציאל הרב לחולל שינוי, שקיים בתוכנית למובילי לכידות חברתית, טמון לא רק בהעשרה העצמית, אלא בשיתופי הפעולה בין המשתתפים שנרקמים במהלכה, ולהם השפעה הרבה מעבר לסיום התוכנית", מסביר יאסו. "למשל נוצר חיבור בתוכנית ביני לבין נתנאל זליקוביץ מהמיזם מפגשים מחוץ לקופסא ואנו כבר חושבים על שיתוף פעולה שישפר את הקשר בין המשטרה לקהילה החרדית ויכלול סיורים לאנשי המשטרה".

אפילו אחרי שנים רבות של פעילות בתחום ניהול נכון של גיוון חברתי והכללה, יאסו מרגיש שהתוכנית מחדשת לו המון: "יש מספר דברים שאני לוקח מהתוכנית: הצורך תמיד לחשוב אם אתה עושה מספיק, הרי לא עליך המלאכה לגמור ולא אתה בן חורין להבטל ממנה, החשיבות של השותפות בין ארגונים שונים, והפרינציפ שעלינו לא לחכות שאחרים יעשו, אלא לפעול."

אבל אולי הדבר החשוב ביותר שלוקח יאסו מהתוכנית הוא החשיבות שבהקשבה "הקשבה אמתית היא כבר 50% מהפתרון," אומר יאסו, ומספר על סיור משמעותי שנערך למשתתפי התוכנית בגא'סר א זרקא. "ישנה סוללה, מן חומת חול גדולה, שמפרידה בין קיסריה וג'אסר א זרקא. רק כאשר שמענו את דבריו של תושב ג'אסר, שביטא את הקושי האישי

שי יאסו

שלו, באמת הפנמתי שעם תחושות קשה להתווכח, ושרק הקשבה אמתית לדעותיהם של אנשים מקבוצות שונות בחברה הישראלית תסלול את הדרך ללכידות חברתית."

אילנה שריג היוז, מנהלת התוכנית למובילי לכידות חברתית, מסכמת: "התוכנית רצופה במפגשים משמעותיים ומרגשים, כמו המפגש בין שי יאסו לחיים פרי, לצד למידה משמעותית, המשגה והבנה לעומק של מושג הלכידות החברתית.  למרות שמשתתפי ומשתתפות התוכנית הם אנשים בעלי ניסיון רב גם בתחומי הלכידות חברתית, הם מקבלים בה זווית הסתכלות חדשה שמאפשרת עשיה מדויקת יותר. מרגש לראות את התגובות לחוויות בתוכנית, ואת שיתופי הפעולה שמגשימים את חזונה גם הרבה אחרי סיומה".

למידע נוסף אודות התוכנית למובילי לכידות חברתית בקרו בעמוד התוכנית באתר מרחבים.