חיים משותפים באמנויות

מגמות למקצועות האמנות בבתי ספר ערבים בשותפות עם מגמות בבתי ספר יהודים
"קו פשוט שצויר במכחול יכול להוביל לחופש ושמחה"
– ז'ואן מירו

רקע

לימודי אמנויות מעניקים לתלמיד חווית למידה מחזקת ומעצימה. תהליכי הלמידה והיצירה מפתחים חשיבה יצירתית ומזמנים למידה משמעותית תוך עיסוק בנושאי ליבה וחשיפה למגוון תפיסות עולם וערכים אנושיים וחברתיים. חשיפת התלמיד לתחום אמנותי (מילולי, חזותי, פיסי, מוסיקלי) מחזקת את המיומנות השפתית, מעמיקה  את ההכרות עם עולם התרבות, מסורתי ועכשווי כאחד, ומפתחת ראיה ביקורתית על המציאות בה אנו חיים.

מערכת החינוך בישראל מציעה לתלמידיה אפשרות לגשת לבגרות בהיקף של חמש יחידות במקצועות האמנות תיאטרון, מוסיקה, אמנות חזותית, מחול ועוד. ואולם ההזדמנות לגשת לבגרות באמנות אינה ניתנת לכולם באופן שווה. בהשוואה לכלל בתי הספר היהודים, קיימות מעט מאד מגמות אמנות בבתי ספר ערבים, ומספר התלמידים שניגשים לבגרות בתחום האמנויות מועט. בנוסף, בתי ספר יהודים ובתי ספר ערבים בארץ אינם מקיימים קשרים לימודיים מפרים, וכך, בני נוער בארץ לא זוכים להכיר אלה את אלה דרך מגוון המסורות הקיימות בכל קהילה. 

מתוך מחויבות לקדם חברה הוגנת לכלל אזרחי המדינה וטיפוח דיאלוג בין קבוצות אוכלוסייה שונות, מפעיל מכון מרחבים מאז שנת 2017, בשיתוף משרד החינוך ובתמיכת קרן מורנינגסטאר, את תכנית "חיים משותפים באמנויות" – יוזמה וייחודית המקדמת ותומכת בהקמת מגמות בתחומי האמנויות: מוזיקה, אומנות חזותית ותיאטרון בבתי ספר בחברה הערבית.

חיים משותפים באמנויות – מטרות ופעילות

הישגים

מאז הקמת התכנית ב-2017, גויסו לתכנית 10 בתי ספר מהחברה הערבית ו-11 בתי ספר מהחברה היהודית מרחבי הארץ, ומשתתפים בה מעל 350 תלמידי תיכון. בכל שנה הולכים המספרים וגדלים, ואף במהלך שנת 2020, תוך התמודדות עם משבר הקורונה, פתח מכון מרחבים חמש מגמות לימוד חדשות בארבעה בתי חדשים שהצטרפו לתכנית. בסוף שנת הלימודים מתוכננים לגשת לבגרות 59 תלמידים ותלמידות (ראוי לציין כי עד לפני 4 שנים פעלו במערכת החינוך 3 מגמות אמנות בלבד בתיכונים ערבים).

במהלך קיץ 2020, לאחר שלוש שנות פעילות של התכנית, יזמנו בשיתוף משרד החינוך קבוצת-עבודה אשר כתבה תכנית-לימודים המאפשרת לתלמידים למוסיקה בחברה הערבית לגשת לראשונה לבגרות עם ביצוע יצירות מוסיקליות קלאסיות ערביות, ולכתוב בחינות במוסיקה בשפה הערבית ועל התרבות הערבית. התכנית נכתבה על ידי מורים מהתכנית, בכירים ממשרד החינוך בשיתוף עם אנשי מקצוע מעולם המוסיקה הערבית, ומשקפת את העושר של מסורת המוסיקה הערבית ואת כלי הנגינה, הלחנים, והסגנון הייחודיים של מסורת זו. בנוסף, התכנית משקפת את המגוון האדיר של מסורות הקיימות בחברה הערבית בארץ (דרוזים, בדואים, ערבים מוסלמים וערבים נוצרים).

מה אנשים אומרים

"ההשתתפות בתוכנית "חיים משותפים באומנויות" והחיבור עם מגמת תפן היווה עבורנו מנוף להרמת המגמה והעמדתה על רגליה. דרך המוזיקה הצליחו התלמידים להכיר ולהכיל את השונה, כל זה בזכות הסדנאות, הביקורים, הנסיעות לימי עיון ובעיקר ההופעות המשותפות והנגינה ביחד במסגרת תוכנית חיים משותפים."

פאדי זינאלדין
רכז מגמת המוזיקה בבית ג'אן

"במשך 3 שנים האחרונות אנחנו פוגשים עולם מוזיקלי וחברתי אחר, מגמת מוזיקה בית ג'אן. מגמה איכותית עם צוות מקצועי שהפכו מהרגע הראשון לחברים של ממש. המפגשים עם בית ג'אן תמיד מלאים בלמידה משמעותית, מפגשים חברתיים בהחלט תורמים המון לשתי המגמות וכמובן ההופעות המשותפות של שתי המגמות שלנו הן פרי העבודה המשותפת."

דימה מינישין
מרכז מגמת המוזיקה בתפן

"החיבור שלנו עם מגמת תפן במסגרת תוכנית "חיים משותפים באומנויות" הוא מאוד מעשיר, מוצלח ומהנה. היינו מחכים בקוצר רוח למפגשים אלה, בהם הכרנו לעומק את תלמידי המגמה בתפן, למדנו יחד, שרנו, ניגנו ובעיקר נהנינו."

ג'ואנא קיס
תלמידה במגמת המוזיקה בבית ג'אן

"בשנתיים האחרונות יצא לנו להרחיב אופקים יחד עם חברינו מבית ג'אן. ביחד למדנו, ניגנו הופענו וגילינו רבות על תחומים במגמה השנייה, יחד גילינו עולם חדש מבחינה תרבותית ושילבנו שני עולמות לתוך תחום אחד שכולנו מכירים היטב."

אביתר קנאפו
תלמיד בבית ספר תפן
קודם
הבא

התוכנית במספרים

3

שנות פעילות

350

תלמידים השתתפו בתוכנית

10

בתי ספר מהחברה הערבית

חומרי למידה בנושא תוכנית "חיים משותפים באומנויות"
מאמרים ומחקרים בנושא תוכנית "חיים משותפים באומנויות"

חדשות

האנשים שבזכותם זה קורה

נתי טובי
מנהל תוכניות חיים משותפים ואחראי השתלמויות עובדי הוראה​

יליד ישראל, כפר הנגיד, מתגורר בשכונת שפירא בתל אביב. בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות מאוניברסיטת בן גוריון, ותואר שני בהוראת מדעי הרוח במכללת סמינר הקיבוצים. בעבר עסק בתחום של ליווי וטיפול בנוער בסיכון במסגרת חסות הנוער ולאחר מכן בליווי ארוך טווח של צעירים חסרי עורף משפחתי בעמותת למרחב. במכון מרחבים משנת 2016.

צור קשר עם נתי nati@merchavim.net